Je odběr plazmy bezbolestný?

Chcete darovat krevní plazmu, ale ještě si nejste jistí, zda to zvládnete? Možná se vám hlavou honí různé otázky. Bolí to? Nechytím nějakou infekci? Co když mi to bude nepříjemné? Jak to vlastně probíhá? Jak se po odběru budu cítit?

Zvažujete, že se připojíte do naší rodiny dárců. Děkujeme. Pro nás je důležité, že o tom alespoň uvažujete. Že máte chuť pomáhat, jen hledáte způsob. Darování krevní plazmy je jedním ze způsobů. Oslavu za hrdinství vám sice neuspořádáme, zato se o vás dobře postaráme.

Zásadní otázka je, zda odběr bolí. Zcela jednoznačně vám na to nedokážeme odpovědět, protože každý má práh bolesti někde jinde. Co vydrží hokejista, nevydrží 50 kg dívka. I když, možná bychom se divili. Často to bývá právě naopak. Co vám však můžeme slíbit je, že děláme maximum pro to, abyste se během odběru cítili dobře.

  1. Odběry provádějí pouze proškolené zdravotní sestry a bratři.

  2. Používáme bezpečné, jednorázové pomůcky.

  3. Odběr probíhá metodou tzv. plazmaferézy. Separátorem sice prochází krev, ale ponecháváme si pouze plazmu. Červené krvinky, bílé krvinky a destičky jsou kompletně vraceny zpět do tělního oběhu. Odebraný objem plazmy nahrazujeme fyziologickým roztokem o teplotě lidského těla.

  4. Jehlu sestřičky používají pouze při prvním napíchnutí. Posléze je do žíly jemně zavedena kanyla. O samotném odběru pak už ani nevíte.

Při odběru krevní plazmy platí přísné hygienické podmínky. Infekce je tak zcela vyloučena. Organismus ani nijak neutrpí ztrátou. Tekutinu i odebrané bílkoviny si tělo dokáže obnovit do 48 hodin.

Samotný odběr je takový odpočinek. Je důležité následovat naše doporučení. Na odběr přijďte odpočatí, hydratovaní a najezení. Podíváte se na oblíbený opřad v televizi, nebo si přečtete knížku. S wi-fi zdarma můžete i pracovat, nebo jen tak surfovat po internetu.

Vyberte si “své” odběrové centrum a do něj docházejte pravidelně. Při každém darování vám  bezplatně provedeme krevní testy. Budete mít tak svůj zdravotní stav pod kontrolou. V případě zdravotních komplikací jsou vám ke konzultaci k dispozici naši lékaři.

Navíc za registraci dostanete na ruku 200 Kč a za každý úspěšný odběr 700 Kč. Hrdinství pak dostane další rozměr.